Статті

Акценти номера

29.03.2019 / 18:10

У березні ДФС і Мінфін презентували громадськості звіти про свої досягнення на ниві наповнення бюджету 2018 р. Отже, поговорити є про що (с. 4). Тим паче, що минулого року фіскальна служба забезпечила надходження до зведеного бюджету понад 1 трлн грн.Це найбільша сума за всю історію незалежної України.

Платникам податків також є чим похвалитися. Тому у поточному номері ми вирішили презентувати провідну сотню найбільших платників податків за результатами 2018 р. (див. додаток до журналу). Це — так звані УКРАЇНСЬКІ ЛЕВИ вітчизняного бізнесу. Саме вони наповнюють левову частку усіх бюджетів. Ну а хто більше за всіх платить податків і зборів у розрізі регіонів та галузей, докладно проінформують інші чисельні таблиці додатка. Впевнений, що усі згадані компанії заслуговують на загальні овації.

Внаслідок нещодавно проведеної «валютної лібералізації» у резидентів з’явилася можливість відкривати рахунки за кордоном без отримання будь-яких індивідуальних ліцензій. Цілком очевидно, що зняття такого обмеження відкриває нові перспективи. Проаналізуємо їх детальніше (с. 14).

Для боротьби з агресивним податковим плануванням у світі напрацьовано чимало різноманітних податкових інструментів. Одним з них є конструктивні дивіденди. Як свідчить законопроект Мінфіну та Нацбанку, присвячений боротьбі з ВEPS, Україна також має намір запровадити зарубіжний досвід. Тож вже незабаром на бізнес чекає кардинальна зміна не тільки визначення терміну «дивіденди», але й правил їх оподаткування (с. 16).

  Багато яким покупцям доводиться списувати кредиторську заборгованість за придбані, але не оплачені протягом строків позовної давності товари. Як з’ясувалося, порядок дій покупця — платника ПДВ в такій ситуації залежить від дати складання податкової накладної, що була підставою для формування податкового кредиту (с. 21).

► Вже досить давно інвестування в будівництво часто відбувається через форвардні контракти. Проте зазначена «схема» останнім часом зацікавила контролюючі органи. Тим більше, що у ній спостерігаються елементи оптимізації податків для забудовників (с. 32).

► ДФС наполягає, що якщо при здійсненні розрахунків за товари з використанням платіжних терміналів із суми виручки банком утримується комісійна винагорода, то доходом фізичної особи — підприємця є повна сума виручки з урахуванням такої комісії. Водночас такий підхід — підстава для активних дискусій (с. 28).

► „ У разі коли міжнародне перевезення такого вантажу, як транспортний засіб здійснюється «своїм ходом» без фактичного використання (залучення) відповідних видів транспорту, то операція з постачання таких послуг не підпадає під категорію операцій, що підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою ПДВ. Такої думки дотримується ДФС (с. 24). Чи існують контраргументи для більш ліберальної позиції?