Інтерв’ю

Ірина СТОЛЯРИК: «Івано-Франківщина — один з найпривабливіших туристичних регіонів як для відпочивальників, так і для бізнесу»

01.04.2019 / 10:09
Ірина СТОЛЯРИК: «Івано-Франківщина — один з найпривабливіших туристичних регіонів  як для відпочивальників, так і для бізнесу»

Івано-Франківщина розміщена в географічному центрі Європи та відзначається багатством природних, історико-культурних, туристичних ресурсів, сприятливим кліматом та різноманітним рельєфом. Незважаючи на невелику територію, регіон за характером рельєфу належить до числа найбільш мальовничих в Україні. Про надходження до бюджетів, бізнесову активність та туристичний бізнес — в інтерв’ю з начальником Головного управління ДФС в Івано-Франківській області Іриною СТОЛЯРИК.


Ірино Михайлівно, Івано-Франківщина славиться туристичною привабливістю, а чи цікавий цей регіон для ведення бізнесу?

— Одним із пріоритетів у сфері економіки Івано-Франківщини є розвиток малого та середнього бізнесу, що є основним джерелом наповнен­ня дохідної частини бюджету, створення нових робочих місць, розширення сфер діяльності та надходжень інвестицій в економіку області.

Близькість до Карпатських гір визначає статус регіону як «туристична Мекка», що обумовлює галузеву структуру підприємництва. Так, в області динамічно розвиваються ресторанний, готельний бізнес, сфери розваг, побутового обслуговування, торгівля тощо.

Для забезпечення наповнення бюджетів важливим є здійснення фіскальною службою контролю за дотриманням представниками бізнесу вимог чинного законодавства в податковій, митній та трудовій сферах, а для забезпечення розвитку бізнесу — налагодження дієвого діалогу та співпраці між державними органами і суб’єктами господарювання.

Свідченням про економічне відновлення області та сприятливих умов для ведення бізнесу на Прикарпатті є збільшення протягом минулого року кількості суб’єктів господарювання на 4 тис. осіб. Загалом в органах ДФС області зареєстровано 75 тис. суб’єктів господарювання.

Покращення обслуговування платників, проведення податківцями роз’яснювальної роботи щодо застосування норм податкового, митного законодавства та усвідомлення бізнесом важливості сумлінного виконання ними податкового обов’язку дозволило ГУ ДФС в Івано-Франківській області забезпечити в минулому році до Зведеного бюджету України майже 11 млрд грн податків і зборів, що на 1,7 млрд грн більше, ніж у 2017 р.

Який ресурс отримали місцеві громади у вигляді надходжень податків від платників на розвиток краю та чи є резерви їх збільшення?

— Як відомо, з державного бюджету сьогодні фінансується масштабна реконструкція доріг, місцевий бюджет забезпечує розвиток соціальної інфраструктури. Все це в комплексі підвищує туристичну привабливість Івано-Франківщини, і як наслідок — дає можливість туристичному бізнесу активно розвиватись, накопичувати відповідні фінансові ресурси.

Загалом від платників до місцевих бюджетів Івано-Франківщини наді­йшло 4,9 млрд грн податків, що на 869 млн грн більше, ніж в поперед­ньому році. У структурі надходжень найбільші суми займає податок на доходи фізичних осіб — 3,1 млрд грн, далі єдиний податок — 594 млн грн та майнові податки: плата за землю — 521 млн грн, податок на нерухоме майно — 82 млн грн та транспортний податок — 2,8 млн грн.

Скільки туристичного збору сплачено минулого року у найбільш популярних для туристів регіонах — Яремче, Поляниця?

— Загалом до місцевих бюджетів Івано-Франківщини надійшло 3,7 млн грн туристичного збору. Порівняно з попереднім роком позитивна динаміка надходжень туристичного збору спостерігається по всій території +677,8 тис. грн. До бюджетів найбільш туристично-привабливих адміністративно-територіальних одиниць, таких як Яремче, Ворохта, Татарів, Микуличин, Поляниця та Яблуниця впродовж 2018 р. надійшло майже 3 млн грн збору.

Із зміною в 2019 р. механізму оподаткування і ставок туристичного збору розглянемо його як резерв збільшення надходжень до бюджетів та відповідно зростання фінансової спроможності органів місцевого самоврядування.

Оновлений підхід передбачає, що починаючи з 2019 р. розмір туристичного збору для однієї особи за одну добу тимчасового розміщення визначатиметься як відсоток від мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного року. Для внутрішнього туризму ставка визначається до 0,5 % мінімальної зарплати (в 2019 р. — не більше 20,86 грн), а для в’їзного туризму (іноземців) — до 5 % (не більше 208,65 грн).

Розмір ставки збору встановлюється рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради або ради об’єднаної територіальної громади.

Відповідаючи на попереднє запитання щодо резервів збільшення надходжень податків, хочу зазначити, що подальший успішний розвиток сільських рад, територіальних громад та їх фінансове забезпечення залежить не тільки від розмірів прийнятих ставок на туристичний збір та майнових податків, а й від подальшої роботи з проведення інвентаризації об’єктів нерухомого майна, землі, повідом­лення органів фіскальної служби щодо відсутності у підприємців відповідних дозвільних документів тощо. Тому громади мають активно долучатись до процесів сумлінного виконання суб’єктами господарювання податкового обов’язку, що надалі збільшить надходження до місцевих бюджетів та дасть змогу покращити якість та стандарти життя мешканців відповідної території.

Як податкова контролює туристичний бізнес?

— Наявність порушень в туристичній сфері не лише негативно впливає на наповнення бюджетів, а й загрожує здоров’ю туристів через вживання фальсифікату, соціальній захищеності найманих працівників через неофіційну зайнятість.

Відповідно нами постійно проводиться робота щодо дотримання вимог чинного законодавства суб’єк­тами господарювання, які здійснюють діяльність у місцях масового відпочинку громадян в селах Поляниця, Яблуниця, Татарів, Микуличин та містах Яремче, Івано-Франківськ.

З метою виявлення господарських одиниць, які здійснюють різного роду діяльність без державної реєстрації та отримання дозвільних документів, продаж фальсифікованої алкогольної продукції, не дотримуються вимог щодо мінімальних та максимальних роздрібних цін на алкогольні і тютюнові вироби, не видають споживачам розрахункових документів, не оформляють найманих працівників, виплачують заробітну плату «в конвертах», ми проводимо так зване обстеження. Якщо податківці виявляють ризики порушення податкового законодавства, то у першу чергу проводять роз’яс­ню­вальну роботу з підприємцем та інформують про значну фінансову відповідальність за можливі порушення.

Надалі ми здійснюємо перевірку таких «господарників». Так, за результатами контрольно-перевірочних заходів виявлено 4 випадки роздрібної торгівлі алкогольними напоями без придбання ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, 13 випадків використання праці найманих осіб без належного оформлення трудових відносин, 341 найманий працівник, з якими не оформлено трудові відносини. За результатами 16 фактичних перевірок до суб’єктів господарювання застосовано 138 тис. грн фінансових санкцій.

Результати перевірок показали, що нам є ще над чим працювати. Сподіваюсь, що спільна робота представників фіскальної служби, громадськості та органів місцевого самоврядування Івано-Франківщини в напрямах виявлення недобросовісних господарників надалі дасть змогу забезпечити добробут громадян, розвиток місцевих громад та нашого туристичного Прикарпаття.