Інтерв’ю

Василь ВАТАМАНЮК: «Прикарпатський бізнес переорієнтував свою діяльність на ринки країн ЄС»

01.04.2019 / 10:09
Василь ВАТАМАНЮК: «Прикарпатський бізнес переорієнтував свою діяльність на  ринки країн ЄС»

Упродовж останніх років проводиться активна робота щодо удосконалення діяльності митниць, гармонізації законодавства із стандартами Євро­пейського союзу, зменшення можливостей для вчинення корупційних діянь в роботі митниць, підвищення якості надання митних послуг та вдосконалення системи адміністрування митних платежів. Особливо це стосується митниць західного регіону, до якого належить й Івано-Франківська митниця ДФС. Про надходження до бюджетів, зовнішньоторговельний обіг, розмитнення транспортних засобів на іноземній реєстрації — в інтерв’ю з начальником Івано-Франківської митниці ДФС Василем ВАТАМАНЮКОМ.


Який економічний ефект від запровад­ження новітніх проектів та заходів на митницях?

— Запровадження ДФС сучасних ІТ-рішень, дистанційного контролю, сканерів, ефективного митного контролю на місцях дозволило Івано-Франківській митниці ДФС забезпечити до бюджету у 2018 р. 2,6 млрд грн, що на 260 млн грн більше, ніж в 2017 р.

Основними бюджетоутворюючими податками і зборами були ПДВ — 2,26 млрд грн, ввізне мито — 186 млн грн, акцизний податок — 66,7 млн грн та інші.

Послугами Івано-Франківської митниці ДФС скористалося 1207 суб’єк­тів зовнішньоекономічної діяльності та 215 суб’єктів з інших областей. При цьому оформлено майже 83 тис. митних декларацій.

Яке співвідношення вартості експорту й імпорту товарів?

— У 2018 р. зовнішньоторговельний обіг операцій, оформлених митницею, становив 1,3 млрд дол. США, що на 23 % більше, ніж в 2017 р. При цьому забезпечено позитивне сальдо торговельного балансу — 267 млн дол.

Таким чином, Івано-Франківська область є екпортноорієнтованою та забезпечує надходження іноземної валюти в Україну. Зростання експорту на 41 % є сигналом відновлення економічної активності підприємств регіону та позитивної ринкової кон’юнктури на ринках товарів, які виробляються на Прикарпатті.

З моменту підписання Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом позитивом у зовнішньоторговельній ситуації є переорієнтація  торговельного майданчика з російського ринку на ринки країн ЄС. Зокрема, в минулому році експорт у країни Євросоюзу збільшився на 33 % та становив 520 млн дол США, що становить 65 % загальної вартості експорту. Протилежна тенденція відслідковується у торговельних відносинах з країнами СНД — обсяг експорту до цих країн становить 114 млн дол., що у понад 4,5 раза менше за обсяг експорту до країн ЄС. Водночас з країн ЄС імпортовано продукції на 383 млн дол. Це майже у 8 разів більше за обсяги імпорту з країн СНД.

Завершився пільговий період розмитнення автомобілів на іноземній ре­єстрації. Які результати роботи в цьому напрямі?

— За три місяці дії пільгового періоду Івано-Франківською митницею ДФС оформлено 11,4 тис. автомобілів на іноземній реєстрації, з яких 5,1 тис. перебували в Україні з порушенням термінів — так звані євробляхи. У цей період власники транспортних засобів сплатили до бюджету 706,5 млн грн митних платежів, з них за «євробляхи» — 316 млн грн (44 %).

Упродовж дії пільгового режиму спостерігалась тенденція збільшення кількості осіб, які бажали ввезти та оформити легкові авто на іноземній реєстрації. Для прикладу, якщо наприкінці 2018 р. ми випускали у вільний обіг щодня близько 50 — 60 автомобілів, то на кінець лютого цього року такий показник сягнув 400 — 480 автомобілів. 

З наближенням завершення терміну пільгового режиму кількість охочих оформити своє авто щодня збільшувалась. З метою забезпечення безперебійної роботи прикарпатські митники працювали в посиленому режимі. Зокрема, графік роботи всіх підрозділів митного оформлення було продовжено до 22 год, а в останній день — до 24 год. Також оформлення проводилось і в суботу, а кількість працівників митниці, задіяних у проведенні митних процедур, збільшено з 9 до 21 особи. Наразі пільговий період завершився і черг на митниці немає.

Водночас під час опрацювання інформації, отриманої від іноземних митних органів Євросоюзу, підрозділом протидії митним правопорушенням та міжнародної взаємодії виявлено шість випадків подання для митного оформлення підроблених договорів купівлі-продажу. Зокрема, встановлено, що в документах, наданих громадянами, занижено вартість придбання автомобілів та змінено відомості стосовно осіб, які їх придбавали.

За цими фактами митницею порушено шість адміністративних справ про порушення митних правил за частиною першою ст. 483 Митного кодексу України на загальну суму понад 873 тис. грн.

Рішення про притягнення осіб до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу та конфіскації автомобілів прийматиме суд.

Також хочу нагадати, що до 24 травня цього року власники «євроблях» ще мають змогу здійснити митне оформлення своїх автомобілів, але за повними ставками акцизного податку. Оскільки з набранням чинності змінами до Митного кодексу України та Кодексу про адміністративні правопорушення України з цієї дати на власників автомобілів з іноземною реєстрацією, які не вивезуть їх за межі митної території України або належним чином не оформлять у митниці, очікує адміністративна відповідальність.

У зв’язку з тим, що оформлення транспортних засобів на іноземній реєстрації триватиме й далі, на всі питання, що виникнуть у громадян, працівники Івано-Франківської митниці ДФС готові надати необхідну допомогу. Консультації нададуть у шести пунктах митного оформлення Івано-Франківщини, зокрема у: відділі митного оформлення № 1 митного поста «Прикарпаття», м. Івано-Франківськ, вул. Польова, 6; відділі митного оформлення № 2 митного поста «Прикарпаття», м. Івано-Франківськ, с. Микитинці, вул. Юності, 47; секторі митного оформлення № 1 митного поста «Прикарпаття», Івано-Франківська обл. Тисменицький район., с. Ямниця, вул. Н. Яремчука, 2; митному пості «Коломия», Івано-Франківська область, м. Коломия, вул. Горбаша, 1; митному пості «Калуш», Івано-Франківська область, м. Калуш, ст. Кропивник; митному пості «Долина», Івано-Франківська обл., м. Долина, вул. Обліски, 139.