Аналітика

Законодавство

08.04.2019 / 09:35

Відкриття рахунків для іноземних компаній: Нацбанк оновив Інструкцію

Для поступового переходу України до вільного руху капіталу Нацбанк надав можливість відкривати рахунки новим суб’єктам фінансового ринку України — юридичним особам — нерезидентам, у тому числі іноземним інвестиційним фондам та компаніям з управління активами, що діють від імені таких інвестиційних фондів.

Право відкривати рахунки в українських фінансових установах та здійснювати через такі рахунки валютні операції юридичним особам — нерезидентам України передбачають закони України «Про валюту і валютні операції» та «Про внесення змін до деяких законів України щодо сприяння залученню іноземних інвестицій», а також Угода про асоціацію між Україною та Європейським Союзом.

З цією метою Нацбанк оновив Інструкцію про порядок відкриття і закриття рахунків клієнтів банків та кореспондентських рахунків банків — резидентів і нерезидентів (далі — Інструкція). Вона, зокрема, регулює порядок відкриття/закриття банками:

  • рахунків клієнтів — резидентів і нерезидентів України (фізичних та юридичних осіб);
  • кореспондентських рахунків банків — резидентів та нерезидентів;
  • рахунків міжнародних фінансових організацій, а також управителя за договором управління майном.

Очікується, що спрощення в порядку відкриття рахунків клієнтів, передбачені в Інструкції, позитивно вплинуть на умови ведення бізнесу в Україні завдяки таким новаціям:

  • скасування подання клієнтами банків під час відкриття рахунків картки зі зразками підписів — відтепер розпорядження рахунком здійснюватиметься на підставі переліку осіб, які відповідно до законодавства мають на це право, та  що не потребує нотаріального посвідчення;
  • зміна найменування юридичної особи не передбачає закриття діючих рахунків.

Положення документа не містять також режимів рахунків клієнтів (тобто обмежень стосовно проведення операцій з рахунками), а лише визначають деякі особливості здійснення операцій за рахунками окремих клієнтів.

Нова редакція Інструкції затверджена постановою Правління Нацбанку від 01.04.2019 р. № 56 та набрала чинності з 04.02.2019 р.

 

Нацбанк запроваджує  механізм виявлення банками компаній-оболонок

Лібералізація операцій нерезидентів може бути пов’язана з ризиком використання банківської системи України компаніями-оболонками, які нерідко є учасниками схем відмивання коштів.

Банківський сектор вже досить багато зробив на шляху побудови ефективної системи протидії відмиванню коштів та фінансуванню тероризму. Для подальшого розвитку в цьому напрямі необхідно розуміти природу ризиків і вміти протидіяти їм у межах ризик-орієнтованого підходу.

Саме з  метою недопущення використання послуг банків для відмивання доходів, одержаних злочинних шляхом в Україні та за її межами з використанням компаній-оболонок, постановою Правління Нацбанку від 02.04.2019 р. № 58 внесено зміни до Положення про здійснення банками фінансового моніторингу (далі — Положення).

Головна мета внесення змін — запровадження механізму виявлення банками серед юридичних осіб — нерезидентів компаній-оболонок.

Зміни до Положення, що набирають чинності з 04.04.2019 р., містять:

  • визначення компанії-оболонки;
  • процедури здійснення аналізу інформації/документів для виявлення таких компаній;
  • дії банку в разі підтвердження того, що клієнт є компанією-оболонкою/відмови клієнта в наданні банку необхідних документів (інфор­мації)/у разі, якщо наданих документів недостатньо для здійснення відповідного аналізу.

Водночас вимоги щодо здійснення аналізу інформації/документів не поширюються на юридичних осіб — нерезидентів, які є холдинговими компаніями або їх корпоративними підприємствами, за умови, що структура власності холдингової компанії є прозорою та дає змогу визначити кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) і господарська діяльність такої юридичної особи дає можливість повного розуміння її характеру.

 

Валютні послаблення для небанківських фінустанов та юросіб-нерезидентів

Небанківським фінансовим установам дозволено встановлювати власний курс для перерахунку в гривні переказів фізичних осіб, що надійшли в іноземній валюті, якщо одержувач бажає отримати кошти в гривнях. Раніше небанківська фінансова установа повинна була використовувати для цього курс банку, в якому вона обслуговувалася.

Юрособам-нерезидентам дозволено конвертувати всі гривневі кошти на ЛОРО-рахунках у валюту впродовж дня. До цього вони могли купувати валюту лише в межах залишку у гривнях на початок операційного дня.

/Постанова Правління Нацбанку від 28.03.2019 р. № 52/

«Гарячі лінії»

Дата: 4 червня, Четвер
Час проведення: з 14:00 до 16:00
Контактний номер: (044) 501-06-42