Інтерв’ю

Микола САЛАГОР: «Будь-яка справа вимагає не тільки наполегливості та послідовних дій, а й чіткого уявлення про шляхи та перспективи вирішення питань, що постають у роботі»

08.04.2019 / 10:07
Микола САЛАГОР: «Будь-яка справа вимагає не тільки наполегливості та послідовних дій, а й  чіткого уявлення про шляхи та перспективи вирішення питань, що постають у роботі»

Чернівецька митниця за час існування пережила кілька трансформацій, однак залишається однією з найпотужніших в митній системі. На сьогодні зона діяльності митниці — 170 км українсько-молдовського кордону та понад 203 км — українсько-румунського. Наразі до складу митниці входять три митних пости: «Вадул-Сірет», «Чернівці» та «Кельменці» з 16-ма пунктами пропуску (для міжнародного автомобільного сполучення — 8, для міжнародного залізничного сполучення — 4, для повітряного сполучення — 1, міждержавного автомобільного сполучення — 1, місцевих (піших) — 2). Чернівецька митниця із чисельністю особового складу 400 кваліфікованих спеціалістів активно працює у напрямі, визначеному традиціями попередніх поколінь, та вимогами, що поставлені перед нею ДФС України. Про досягнення Чернівецької митниці ДФС розповідає її начальник, державний радник митної служби 2 рангу Микола Салагор.


Миколо Михайловичу, окресліть ключові досягнення митниці. Розкажіть, зокрема, про основні показники її діяльності.

— Основне завдання митниці — забезпечення надходження коштів до Державного бюджету України, запобігання та протидія контрабанді, боротьба з порушеннями митних правил. Впевнено стверджую, що взяті на себе зобов’язання ми не тільки стабільно виконуємо, а й досягаємо вагомих результатів. За підсумками роботи у 2018 р. Чернівецька митниця ДФС спрямувала до Держбюджету України 3 млрд 406,4 млн грн. Цей факт є, у тому числі, заслугою чесного бізнесу, адже левову частку в наведених цифрах становлять сплачені добропорядними суб’єктами господарювання податки. Слід зазначити, що основна частка надходжень, а це близько 86 %, сформована суб’єктами зовнішньоекономічної діяльності, які розташовані за межами Буковини.

Та й загалом упродовж останніх років перевиконання встановлених щомісячних індикативів, досягнуте завдяки професіоналізму митників та конструктивній співпраці з бізнесом, стало своєрідним стимулом для того, аби й надалі утримувати достатньо високий рівень у роботі.

Робимо усе задля того, аби й надалі утримувати високу планку. Так, упродовж січня — лютого 2019 р. Чернівецькою митницею ДФС спрямовано до Держбюджету України 1 млрд 83,7 млн грн, що становить 200,6 % виконання доведених індикативних показників. Це більше показника звітного періоду минулого року на 645,6 млн грн, або 147,4 %.

У лютому відсоток виконання надходжень сягнув позначки 214,2 %, що у грошовому еквіваленті становить 611,4 млн грн. Порівняно з аналогічним періодом минулого року відбулося збільшення надходжень на 403,6 млн грн, або 194,3 %.

Зовнішньоторговельні операції упродовж 2018 р. здійснювали 1 124 особи. За відповідний період 2017 р. фактично проводили зовнішньоторговельні операції 1 054 особи (зростання у звітному періоді кількості працюючих суб’єктів ЗЕД — на 6,6 %).

Упродовж 2018 р. 99,8 % митних декларацій оформлено із застосуванням електронного декларування.

З 25 листопада 2018 р. почали діяти нові правила ввезення транспортних засобів з іноземною реєстрацією. Який стан справ з цього питання?

— З початку дії пільгового періоду (з 25.11.2018 р.) станом на 24.02.2019 р. у Чернівецькій митниці в межах пільгового режиму оформлено 12 363 транспортних засоби особистого користування. Бюджет України поповнився на понад 868,95 млн грн. Із загальної кількості оформлених автомобілів 10 658 — це авто, які були ввезені на митну територію України в період з 01.012015 р. до набрання чинності новими правилами ввезення таких автомобілів та перебували у митних режимах транзиту або тимчасового ввезення. До Держбюджету України забезпечено надходження платежів у сумі майже 745,3 млн грн.

За інформацією ДФС України, Чернівецька митниця — одна із митниць, де громадяни найактивніше здійснювали оформлення своїх автівок. Зазначене пояснюється вжитими керівництвом митниці організаційними заходами, як-от: проведення з декларантами роз’яс­нювальної роботи, збільшення кількості інспекторського складу, задіяного в оформленні транспортних засобів, що  були у використанні, зміна графіка роботи, запровадження робочих днів у вихідні та святкові дні, посилення взаємодії з митними брокерами.

Як результат — відділ митного оформлення № 1 Чернівецької митниці увійшов до топ-п’ятірки митних постів митниць, якими оформлено найбільшу кількість транспортних засобів громадян у пільговий період.

Які показники роботи чернівецьких митників у напрямі протидії митним правопорушенням?

— Упродовж 2018 р. співробітниками Чернівецької митниці порушено 4 082 справи про ПМП на загальну суму понад 152,2 млн грн, що у кількісному та вартісному еквівалентах перевищує показник минулого року на 1 387 справ та 11,3 млн грн відповідно.

Озвучені цифри є результатом, зокрема, проведеної митницею аналітично-пошукової роботи з виявлення та припинення схем незаконного переміщення товарів через митний кордон України, що полягали у заявленні недостовірних відомостей про товар, або ж використанні подвійного пакета супровідних документів із заниженою вартістю тощо.

У свою чергу, зростання кількості порушення митних правил є одним із чинників, що впливають на профілювання АСАУР. За результатами проведеної роботи з викриття подібних схем з ухилення від сплати платежів актуалізуються профілі ризиків АСАУР, головною метою застосування якої є забезпечення вибірковості митного контролю за рахунок концентрації уваги митних органів на високоризикових зовнішньоекономічних операціях. Це дозволяє спрощувати митні формальності для добропорядних суб’єктів ЗЕД.

Також 2018 р. порівняно з поперед­нім роком вдвічі збільшилась кількість повідомлень про протиправні діяння, що містять ознаки злочину: до правоохоронних органів митницею направлено 70 таких пові­домлень.

Насамкінець зазначу, що взаємодія між керівництвом митниці, митними брокерами й суб’єктами зовнішньо­економічної діяльності й надалі підтримуватиметься на належному рівні у площині відкритості та доступності. Пріоритетним у роботі митниці залишатиметься питання забезпечення максимально комфортних умов для ведення бізнесу доброчесними суб’єк­тами господарювання, а відтак — збільшення надходжень до державної скарбниці України.