Аналітика

Господарська нереальність: чи свідчать показання, отримані в рамках кримінальних проваджень, про фіктивність операцій?

15.07.2019 / 10:15
Одним із аргументів фіскальних органів, на яких ґрунтуються висновки про нереальність (фіктивність) господарських операцій з фіктивними контрагентами, — це існування відібраних органами досудового слідства показань посадових осіб контрагентів. Як правило, такі особи свідчать про їх непричетність до підписання господарських документів від імені юридичної особи, посадовою особою яких вони є.
Як такі аргументи сприймаються адміністративними судами? Та чи свідчать вони про фіктивність контрагентів та, відповідно, про фіктивність (нереальність) операцій з такими контрагентами?
АКЦЕНТИ
Сам факт порушення кримінальної справи та отримання свідчень (пояснень) посадових осіб господарю­ючих суб’єктів в рамках такої кримінальної справи не є беззаперечним фактом, що підтверджує відсутність реальних правових наслідків всіх господарських операцій, проведених платником та його контрагентами. Протоколи допиту, отримані на стадії досудового слідства, можуть бути визначені як докази лише в разі їх відображення під час розгляду кримінальної справи в суді. Протокол допиту посадових осіб контрагентів повинен досліджуватись судом сукупно з іншими обставинами справи. Статус фіктивного підприємства несумісний з легальною підприємницькою діяльністю, навіть за формального підтвердження її первинними документами.

Раніше рішення судів в зазначених справах часто не враховували базовий принцип податкового права — принципу індивідуальної відповідальності платника податків. Вирішуючи спори, суди не визнавали первинні документи обліку та податкові накладні, що підписувалися від імені особи, в діяльності якої вбачалися ознаки фіктивності, належними документами. Підприємство у такому випадку ризикувало залишитись без податкового кредиту за операціями з фіктивним контрагентом та не могло віднести вартість товарів (робіт, послуг) до витрат.

А які підходи демонструє практика вже нового Верховного Суду (далі — ВС)?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Доступ до матеріалу обмежений і доступний тільки передплатникам після авторизації
Підпишіться на журнал і Ви отримаєте доступ до всіх публікацій друкованого видання

«Гарячі лінії»

Дата: 9 квітня, Четвер
Час проведення: з 14:00 до 16:00
Контактний номер: (044) 501-06-42