Аналітика

Праця майбутнього: бізнес лобіює зміни до трудового законодавства

19.08.2019 / 10:05

Нещодавно урядом було анонсовано нову хвилю змін до трудового законодавства. Ними, зокрема, пропонується збільшити тривалість щорічної відпустки, врегулювати можливість запровадження гнучкого графіку роботи та віддаленої праці.

Як стало відомо, Європейська Бізнес Асоціація цілковито підтримує модернізацію формату відносин між роботодавцем і персоналом. При цьому вона вважає доречним якнайшвидше змінити радянський КЗпП на сучасний Трудовий кодекс, а не спрямовувати зусилля на точкові зміни у трудовому законодавстві. До того ж, оновлений текст Кодексу вже декілька років очікує на розгляд у другому читанні у парламенті (законопроект № 1658). Однак, він багато в чому не містить реальних змін трудового законодавства, тому його слід ґрунтовно доопрацювати, зберігши ключові новації, консолідувати прогресивні HR-практики, якими керуються міжнародні та українські компанії у складі Асоціації, позбутися морально застарілих норм трудового законодавства, а також закріпити важливі нововведення. Отже, Топ-10 нововведень, які пропонує бізнес:

можливість укладення трудових договорів (контрактна форма взаємовідносин), а також термінових договорів;

перехід від паперової до електронної форми спілкування з роботодавцем;

збільшення щорічної відпустки з 24 до 30 днів;

можливість проведення атестації всіх співробітників — перевірка як hard skills, так і soft skills;

лібералізація та адаптація до вимог сучасності відносин роботодавець-профспілка та перегляд повноважень профспілок;

спрощення процедури найму та звільнення, зокрема запровадження можливості звільнення працівників у разі вчинення дій, за які законодавством про запобігання корупції передбачено кримінальну, адміністративну, цивільно-правову або дисциплінарну відповідальність;

запровадження єдиної інспекції праці замість низки органів, як це відбувається наразі;

систематичне невиконання поставлених завдань або грубе порушення трудової дисципліни має стати достатньою підставою для звільнення;

переведення морально-застарілого Класифікатора професій в категорію рекомендаційних документів;

розширення переліку осіб, які можуть бути працевлаштовані без отримання дозволу на застосування праці іноземців та осіб без громадянства.

Бізнес розраховує на те, що у новій Верховній Раді, яка незабаром розпочне свою роботу, розуміють важливість прийняття нового Трудового кодексу — правил, за якими працює уся країна, а тому його розгляд та прийняття буде визначено як першочергове завдання.