Аналітика

Помилково отримані кошти: коли включати до бази оподаткування ПДВ?

02.09.2019 / 09:46
Помилково отримані кошти: коли включати до бази оподаткування ПДВ?

Розглядаючи ситуації, пов’язані з оподаткуванням помилково отриманих коштів на банківський рахунок, ДФС України дійшла виснов­ку, що платник ПДВ не зобов’язаний включати ці кошти до бази оподаткування у разі одночасного виконання двох умов:

  • перша — між ним та відправником коштів відсутні будь-які договірні відносини;
  • друга — в рахунок отриманих коштів не поставлятимуться товари/послуги (тобто кошти, які надійшли на банківський рахунок, не розглядаються як попередня оплата).

Якщо з другою умовою все більш-менш зрозуміло, то щодо першої виникають деякі запитання. На думку ДФС України, наявність договірних відносин між контрагентами є вагомим аргументом для нарахування податкових зобов’язань з ПДВ (див. «Довідково»). Тобто будь-які кошти, що надходять платнику податку від особи, з якою існують договірні відносини, необхідно розглядати як попередню оплату (отримання авансу) за товари та послуги. І ці кошти необхідно включити до бази оподаткування ПДВ. Хоча із цим можна дещо посперечатися.

Річ у тім, що для нарахування податкових зобов’язань з ПДВ насамперед необхідна наявність об’єкта оподаткування цим податком. А як відомо, такий об’єкт оподаткування виникає, зокрема, тоді, коли відбувається операція з поставки товарів/послуг на митній території України (п. 185.1 ст. 185 ПКУ). І лише після того, як буде визначено, що операція з поставки товарів/послуг є об’єктом оподаткування ПДВ, платнику цього податку необхідно визначити базу оподаткування та нарахувати податкові зобов’язання. Дата виникнення податкових зобов’язань залежить від того, яка подія відбулася раніше: чи дата зарахування коштів від покупця, чи дата відвантаження товарів/надання послуг. Якщо ж надходження коштів на банківський рахунок платника податку ніяк не пов’язане із поставкою товарів/послуг, то об’єкт оподаткування ПДВ не виникає і, відповідно, нараховувати податкові зобов’язання немає потреби.

Крім того, необхідно звернути увагу на те, що «до складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу у зв’язку з компенсацією вартості товарів/послуг» (п. 1881. ст. 1988 ПКУ). Тобто кошти на банківський рахунок мають поступати саме як компенсація вартості товарів/послуг. Якщо вони такою компенсацією не вважаються, то, відповідно, до бази оподаткування їх не включають.

В ІПК від 14.06.2019 р. № 2742/6/99-99-15-03-02-15/ІПК якраз і йдеться про ситуацію, коли помилково отримані кошти надходять на банківський рахунок від контрагентів, з якими договірні відносини закінчилися, оскільки поставкою електричної енергії платник ПДВ більше не займається. Тому ДФС України правильно зазначила, що «грошові кошти, що помилково зараховані на банківський рахунок платника податку, не включаються до бази оподаткування ПДВ». При цьому ДФС України нагадує, що кошти, помилково зараховані на рахунок неналежного одержувача, мають бути повернуті ним у строки, встановлені законодавством України, за порушення яких неналежний одержувач несе відповідальність відповідно до законодавства України1.

1 На сьогодні законодавчо визначений строк повернення коштів передбачений лише у разі банківської помилки — неналежний одержувач зобов’язаний ініціювати повернення коштів протягом трьох робочих днів від надходження повідомлення про вчинення помилкового переказу (п. 35.1 ст. 35 Закону України від 05.04.2001 р. № 2346-III «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні»).

В ІПК від 26.07.2019 р. № 3507/6/99-99-15-03-02-15/ІПК (див. «Довідково») розглянута ситуація дещо інша: платнику податку кошти помилково перерахувала особа, з якою у нього є договірні відносини. Тому ДФС України і вважає, що такий платник «при отриманні коштів (у тому числі помилково) від іншої особи, з якою у такого платника наявні договірні відносини на предмет постачання товарів/послуг, зобов’язаний визначити податкові зобов’язання з ПДВ та скласти і зареєструвати в ЄРПН податкову накладну за такою операцією». А потім на дату повернення помилково отриманих коштів контрагенту цей платник податку має скласти розрахунок коригування до податкової накладної. Після реєстрації розрахунку коригування в ЄРПН платник ПДВ матиме право зменшити нараховані раніше податкові зобов’язання. Тобто у цьому випадку застосовуються звичайні «коригувальні» правила з п. 192.1 ст. 192 ПКУ.

«Гарячі лінії»

Дата: 28 листопада, Четвер
Час проведення: з 14:00 до 16:00
Контактний номер: (044) 501-06-42