Статті

Акценти номера

11.10.2019 / 17:30


✔ У Верховній Раді задумалися над оновленням визначення розумної  економічної причини (ділової мети). Передбачається, що в майбутньому ця концепція відіграватиме більш суттєву роль у сфері оподаткування (с. 25). У результаті може виникнути ще одна, 100-відсоткова податкова різниця «на суму витрат, понесених платником податків при здійсненні операцій з нерезидентами, якщо такі операції немають ділової мети». Утім навіть нині, як свідчить судова практика, недотримання платником цієї концепції може бути приводом для їх притягнення до відповідальності (с. 26). Суди часто підтримують нарахування податкової служби, яка відмовляє у визнанні витрат як таких, що не мають ділової мети при обчисленні податку на прибуток.

✔ Вітчизняні постачальники нерідко обирають таку умову поставки, як FCA. Тобто коли базисна ціна товару не включає вартість перевезення, а доставка придбаного товару здійснюється із залученням перевізника або експедитора. Тож спробуємо окреслити податкові моменти, на які варто звернути увагу при укладанні та виконанні контрактів з такою умовою поставки (с. 18).

✔ У разі коли однин суб’єкт господарювання сплачує штрафи на користь іншого суб’єкта спостерігається така податкова рівновага: перша особа зменшує об’єкт оподаткування податком на прибуток, друга особа — його збільшує. Проте якщо отримувач не сплачує податок на прибуток, то рівновага порушується. Ось про таку ситуацію й поговоримо (с. 14). Тим паче, що найближчим часом не виключається запровадження більш жорсткої податкової різниці.

✔ «Вісник» завершує публікацію циклу статей, присвячених діяльності та оподаткуванню іноземних компаній за кордоном. У попередніх номерах було надано відповіді на запитання, які виникають під час створення компанії за кордоном, а також розглянуто проблеми, з якими стикається вже діюча компанія. Наразі розберемося, що стоїть за придбанням дешевого офшору (с. 30).

✔ Податкові наслідки управління майном без застосування цивільного законодавства не можуть бути ніяк визначені. Врешті-решт саме цим пояснюється посилання ДПС на норми ЦКУ для аналізу наслідків для учасників цієї операції щодо податку на прибуток, ПДВ, податку на нерухоме майно та податку на землю (с. 16).

✔ ДПС дійшла висновку, що на юридичну особу без статутного капіталу не поширюється обмеження щодо частки засновників (учасників) у статутному фонді такої особи. А отже, вона може стати платником єдиного податку (с. 20).

✔ Під час експорту до ЄС українська продукція може бути звільнена від ввізного мита. Тому розглянемо особливості визначення українського походження товару. Зробимо це на прикладі кавової продукції (с. 32).