Інтерв’ю

«Такого режиму регулювання пивоварної галузі немає в жодній з розвинених країн»

08.07.2016 / 18:24

Гендиректор Carlsberg Ukraine Євген Шевченко — про наслідки регуляторних ініціатив держави щодо пивоварної галузі.

фото

Регуляторні інновації держави призвели до скорочення ринку пивоваріння у 2015 році на 17%. Очікується, що цього року сегмент ще зменшиться. Зниження платоспроможності громадян змушує їх переорієнтуватися з хмільного напою на міцний алкоголь. При цьому на пивному ринку спостерігається зростання преміального й імпортного сегментів, а також помітне падіння середньоцінового та низькоцінового сегментів. Про це виданню «Вісник. Рейтинг» розповів генеральний директор Carlsberg Ukraine Євген Шевченко.

Пане Євгене, як оцінюєте ситуацію на українському ринку пива за минулий рік? На скільки впали продажі та з чим це пов’язано?

За оцінками наших аналітиків, 2015 року загальне падіння ринку становило близько 17%. Ми очікуємо подальшого падіння ринку у 2016 році. Такі невтішні цифри та прогнози можна пов’язати з різними зовнішніми чинниками. На мій погляд, перш за все на негативну динаміку ринку пива вплинули дві причини, обидві лежать у площині державного контролю. Це непередбачене «антикризове» підвищення ставок акцизу у 2014 році та поворот на 180° у регулюванні галузі.

Нагадаю, що з 1 липня 2015 року на пиво поширено дію профільного закону про виробництво та обіг алкогольних напоїв. Більшість норм, передбачених для регулювання міцних спиртних напоїв, поширено на пиво. Витрачено величезні зусилля, фінансові та людські ресурси на отримання безлічі нових додаткових дозволів, атестатів та інших паперів. Такого режиму регулювання пивоварної галузі немає в жодній з розвинених країн.

Але негативні тенденції 2014 — 2015 років посилилися черговим кроком — підвищенням ставок акцизного збору на 100% у 2016 році. Це обов'язково спричинить подальше скорочення ринку. При цьому на міцний алкоголь ставки акцизу було підвищено на 50%, що за високої еластичності ринку може призвести до додаткового скорочення пивного ринку на користь споживання більш міцного алкоголю.

Як сильно зросли ціни через підвищення акцизу? Як це вплинуло на попит?

За нашими попередніми розрахунками, підвищення акцизу на 100% у 2016 році призведе до подальшого падіння ринку на 23%. Навіть більше, результатом нерівномірного підвищення ставок (на 100% для пива, а на міцний алкоголь — на 50%) стане зміна структури споживання алкогольних напоїв в Україні на користь міцного алкоголю.

Разом з тим підвищення ставок акцизу може призвести й до серйозних економічних наслідків. А саме — до зниження обсягів виробництва та скорочення кількості робочих місць, що спричинить скорочення надходжень до держбюджету від основних податків (ПДВ, податку на прибуток, ЄСВ, ПДФО), як у пивоварній індустрії, так і численних суміжних галузях. Як наслідок, утримання державою скорочених працівників усіх цих галузей може не тільки нівелювати очікувані додаткові надходження від акцизу, а й призвести до негативного результату.

Але, може, для всієї економіки податкові новації дадуть якийсь ефект?

Реальні акцизні надходження до бюджету можуть збільшитися не більше ніж на 40 — 50%. Крім того, як уже було 2014 року, унаслідок цього скоротяться надходження від інших основних податків — ПДВ, податку на прибуток, ЄСВ, ПДФО.

Рішення Міністерства фінансів подвоїти акциз — це короткостроковий крок для швидкого поповнення бюджету, який у дов­шій перспективі негативно позначиться на економіці та інвестиційній привабливості країни. Не кажучи вже про скорочення робочих місць.

Що можна змінити? Які у вашої компанії є побажання щодо поліпшення комунікацій з ДФС?

Наразі ми перебуваємо в стані постійного відкритого діалогу з фіскальною службою. Ми вдячні голові ДФС Роману Насірову за його підтримку у вирішенні багатьох питань. Також ми вдячні профільному департаменту ДФС за те, що долучили нас до робочих процесів у розробці нововведень у галузі. А також за досить оперативне реагування на наші запити, яких останнім часом виникає чимало, у зв'язку з кардинальною зміною регулювання галузі з 1 липня 2015 року.

Проте існують певні питання, які не є новими, але на які бізнес досі не отримав відповідей.

Які це питання?

Наприклад, ми стикаємося зі змінами у звітних формах з ПДВ, повернено щоквартальне подання декларацій з податку на прибуток (раніше була річна декларація). Територіальні органи ДФС надалі запитують інформацію, документи і беруть під сумнів операції платників податку з їхніми контрагентами на підставі підозри в таких операціях. При цьому законні підстави та докази в таких перевірках платнику податку надають не завжди.

Також можна зазначити, що платники податків очікують, коли електронні кабінети працюватимуть повною мірою і кожен зможе запитувати й отримувати інформацію від податкових органів в електронному режимі.

Київська міська державна адміністрація має намір демонтувати ті кіоски, які продаватимуть пиво після 1 вересня цього року. Як плануєте компенсувати втрату цього сегмента?

Це рішення приведе до порушення конкуренції на ринку, крім того, це величезний удар по малому бізнесу. Пиво та супутні товари становлять 30% і більше від загального товарообігу в кіосках. Один кіоск або маленький магазин — це 2 — 3 робочих місця. У країні, яка переживає економічну кризу, таке рішення просто економічно невиправдане. Зникнення кіосків у деяких країнах — це еволюційний, а не революційний процес, який має бути пов'язаний зі зміною купівельних звичок населення.

Чи плануєте розвивати власну мережу роздрібних магазинів?

Не плануємо. Ми зосереджені на основній діяльності — виробництві пива та напоїв. Роздріб — це інший бізнес, і в Україні є кому цим займатися.

Чи прогнозуєте зростання цін до кінця цього року? Якщо так, то на скільки може подорожчати продукція?

Ціни на пиво вже досить сильно зросли — через збільшений акциз. Поки ми не можемо оцінити, чи підвищуватимуться ціни на продукцію до кінця року. Це залежить від багатьох чинників, наприклад, коливань цін на сировину для виробництва пива.

Як змінилися вподобання українців за останні два роки? Як пристосувалися до змін?

Протягом останніх двох років показують зростання преміальний сегмент та імпорт, а також помітне падіння середньоцінового та низькоцінового сегментів. З чого випливає, що споживачі з достатком нижче середнього починають переходити переважно на міцний алкоголь.

Нинішнє літо прохолодне. Чи позначилося це на продажу алкогольних і безалкогольних напоїв?

Звичайно ж, продажі залежать від погодних умов. Адже літо — це сезон для пива та безалкогольних напоїв. Улітку продажі збільшуються в середньому втричі порівняно з осінньо-зимовим сезоном. Однак ще рано говорити, чи буде все літо прохолодним і як це відіб'ється на продажах.

Чи відрізняється ситуація на алкогольному ринку від тієї, що спостерігається в безалкогольному сегменті?

Так, значно відрізняється. Наприклад, зав­дяки новому продукту 2015 року «Квас Тарас Білий», який освіжив сприйняття цієї дуже традиційної категорії, ми наростили наші продажі квасу на 26% порівняно з 2014 роком.

Які нові продукти запустили в цьому році або плануєте виводити на ринок?

Цього року ми представили ринку ряд новинок: нефільтроване пиво «Robert Doms Бельгійський», сидр Somersby c грушевим соком, «Квас Тарас Чорний». А також ми вивели на ринок абсолютно нову категорію напоїв hard lemonade — ТМ S & R Garage.

Київський завод Carlsberg збільшив використання альтернативних джерел енергії. Чому зважилися на такий проект? Як це дає змогу заводу економити?

Наша компанія приділяє багато уваги питанням енергоефективності виробництва. Ми розуміємо, що в нинішніх умовах необхідно адаптуватися, впроваджувати енергозберігаючі технології та робити це негайно. Для таких рішень у нас є дві причини. По-перше, як соціально відповідальний виробник, ми бачимо себе частиною екосистеми й підтримуємо сталий розвиток у всіх його аспектах. По-друге, такі рішення не тільки «зелені», а й економічно виправдані. За підсумками 2015 року заміщення природного газу біогазом становило близько 6%. В еквіваленті споживання природного газу це приблизно 215 тис. м3. У 2016 році компанія очікує отримати біогазу не менше 10% від загального споживання теплової енергії. В еквіваленті природного газу це складе орієнтовно 360 тис. м3.

Також особлива увага приділяється ефективності вироблення тепла, а саме ефективності переходу палива, у цьому випадку — природного газу, в теплову енергію, тобто в нашому випадку — це пара. Наразі коефіцієнт корисної дії котла становить 97 — 98%.

Які ще ноу-хау є в компанії?

Ми використовуємо зворотну скляну пляшку. Показник оборотності нашої компанії становить понад 50%. За даними галузевої асоціації «Укрпиво», нині в Україні 33% всього пива розливається в оборотну скляну тару, що становить приблизно 80 млн декалітрів пива на рік. Кожна пляшка здійснює 5 — 6 оборотів, значно зменшуючи кількість ресурсів, витрачених на її виготовлення. Для виробництва 1 тонни скляних пляшок витрачається близько 1,2 тонни природної сировини та близько 4 МВт/рік електроенергії. Щобільше тільки чотири великих тарних оператори в Україні, що займаються вторинною сировиною для її повторного використання, відраховують до бюджету близько 25,3 млн грн на рік.

ДОСЬЄ

Carlsberg Ukraine є частиною Carlsberg Group, однієї з провідних пивоварних груп у світі з великим портфелем брендів пива та інших напоїв. В Carlsberg Group працюють понад 45 000 осіб, а продукція Групи продається на більш ніж 150 ринках світу. За підсумками 2015 року Carlsberg Group продала близько 36 млрд пляшок пива (по 0,5 л). Carlsberg Group — найбільший данський інвестор на території України.
До складу Carlsberg Ukraine входять заводи в містах Запоріжжі, Києві та Львові. У компанії працює понад 1500 осіб. У портфель Carlsberg в Україні входять алкогольні та безалкогольні напої таких торгових марок: «Львівське», «Балтика», Carlsberg, Tuborg, Kronenbourg 1664, «Арсенал», «Славутич», «Жигулівське Запорізького Розливу», «Хмільне», «Квас Тарас», Somersby, Guinness, Kilkenny, Harp, Warsteiner, Grimbergen, Kоnig Ludwig, солодкі безалкогольні напої ретросерії та інші.
Євген Шевченко народився 9 квітня 1976 року в м. Нижній Тагіл, Росія. Здобув вищу освіту за спеціальністю «Світова економіка» на факультеті менеджменту та міжнародних економічних відносин Уральського державного економічного університету. Трудову діяльність розпочав 1996 року у сфері маркетингу та продажів. У 2000 році був призначений директором уральського філії ВАТ «Лебедянський». 2002 року почав свою кар'єру в Carlsberg Group на позиції директора з продажу на заводі «Золотий Урал» (нині філія «Балтика-Челябінськ»). З 2014 року призначений генеральним директором Carlsberg Ukraine.

 

Спілкувався Анатолій РАКИЦЬКИЙ

Замовте доставку онлайн, заповнивши форму, або за телефоном (044) 223-24-06