Аналітика

В економіці Харківської області зростає роль газодобування

08.07.2016 / 19:13
В економіці Харківської області зростає роль газодобування

Однак машинобудування, аграрна промисловість і наука залишаються значущими чинниками місцевого господарства.

Розташована на сході країни Харківська область — одна з найбільш урбанізованих в Україні і має розвинену та диверсифіковану економіку. У регіоні розташовано великі підприємства машинобудування, аграрної промисловості, енергетики, розвинений нафтогазодобувний комплекс і харчова промисловість. Історія багатьох підприємств-флагманів налічує не одне десятиліття. У роки незалежності України в економіці області значну роль також стала відігравати торгівля.

Населення

У Харківській області, за даними Державної служби статистики України на 1 березня мешкає 2,7 млн осіб, що є більше, ніж 6% населення країни без урахування тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим, Севастополя та зони проведення антитерористичної операції. Більше половини мешканців, 1,45 млн, мешкає в обласному центрі — одному з міст-мільйонників України, а загальна чисельність міського населення Харківської області становить 2,2 млн, значно перевищуючи сільське.

Природне зменшення населення в області має місце, як і всюди по країні, але міграційна динаміка — позитивна, це зумовлюється привабливістю місцевої економіки та близькістю до зони АТО, яку залишають мирні громадяни. Так, із зони АТО на Харківщину перебралися близько 200 тис. осіб.

Наявні доходи населення області перевищують середньоукраїнський показник — 31 224,3 грн у 2015 році на одну людину порівняно з 31 082,7 грн у середньому по країні. За цим показником область посідає п’яте місце в Україні, поступаючись лише Одеській, Полтавській, Київській областям та Києву. Також наявні доходи населення порівняно з 2014 роком у Харківській області знизилися на 29%, що на 1,2 відсоткового пункту краще за ситуацію по Україні в цілому.

Рівень заробітних плат у Харківській області нижчий за середній по країні. Так, за даними Держстату, у березні 2016 року середня зарплата штатного працівника на Харківщині становила 4239 грн порівняно з 4920 грн. середньої по Україні. Область посіла 12 позицію в рейтингу зарплат з 25 регіонів. Порівняно з березнем 2015 року зарплата в області зросла на 26,3%, що на 1,1 відсоткового пункту нижче за середньоукраїнський показник. У цілому зростання за рік зарплат у Харківській області зрівнялося зі зростанням зарплат в українській промисловості за цей же період.

За даними Держстату, за підсумками 2015 року всього в Харківській області 1230,8 тис. осіб зайнятого населення, або 59,3% від загальної кількості. З них праце­здатного віку — 1192,4 тис.

Харківська область вирізняється меншою, ніж у середньому по країні, кількістю неформально зайнятого населення. Тут таких 18,1% від загальної кількості тих, хто працює. Краща ситуація лише в Полтавській, Донецькій, Київській областях і Києві, а в середньому по країні неформально зайнятих громадян — 26,2% від загальної кількості тих, хто працює.

Також в області загалом ненайгірша ситуація з безробіттям. За методологією Міжнародної організації праці в Харківській області за підсумками 2015 року 93,4 тис. безробітних, що становить 7,3% від усього працездатного населення, тоді як у середньому по країні цей показник досягає 9,5%. Харківська область опинилася в трійці кращих, поступившись лише Одеській (6,7%) та Київській (6,5%) областям.

Економіка

Ще з радянських часів економіка Харківщини спиралася на велике машинобудування. Значення місцевого видобутку газу після освоєння газових родовищ у Західному Сибіру в 70-х роках почало падати. Лише в роки незалежності України й особ­ливо в останні роки ця галузь знову відіграє значну роль.

Машинобудування хоч і переживає не найкращі часи, але продовжує працювати на відміну від деяких інших областей України, де радянські індустріальні гіганти перетворилися на руїни. Також Харків, як і раніше, — потужний науковий центр, який забезпечує кадрами і місцеві підприємства із складним виробничим процесом, і Україну в цілому. Наразі харківські університети стали відігравати відчутну роль як економічні агенти, сплачуючи великі податки.

Добувна промисловість

Вагому частину в економіці Харківської області займає добувна промисловість, при цьому чільну роль відіграє нафтогазодобування, оскільки Харківщина розташована в Східному нафтогазоносному районі України. Тут, зокрема, розташоване хоч уже старе, але досі найбільше в країні Шебелинське родовище.

За підсумками І кварталу поточного року до Зведеного бюджету України від добувної промисловості області надійшло 4638,2 млн грн, що становить 42,7% від усіх надходжень, зібраних в області.

Порівняно з І кварталом 2015 року надходження від добувної промисловості зросли майже в 6 разів з 773,8 млн грн.

При цьому найбільшими платниками в області в добувній галузі є «Укргазвидобування», «Видобувна компанія «Укрнафтобуріння» та «Укргазвидобуток», зареєстровані в Києві. Однак серед великих видобувачів є й регіональні компанії.

Машинобудування

Поза всяким сумнівом, це галузь-візитівка області. Харківські машинобудівні підприємства широко відомі в Україні та навіть у світі. У першій сотні найбільших платників податків області — понад 10 машинобудівних підприємств. Це не дивно, бо Харків ще за радянських часів розвивався як великий машинобудівний центр.

Зокрема, справжня перлина галузі навіть у масштабах усієї країни, один з найбільших платників податків області, виробник турбін для електростанцій «Турбоатом» забезпечив надходжень до Зведеного бюджету України 302,7 млн грн, що на 62% більше, ніж у 2014 році.

У цілому галузь переживає складні часи. Статистика свідчить, що багато машинобудівних підприємств знижують виплати до Державного бюджету України та регіональних бюджетів. Частина з них втратила ринки збуту в Росії в останні роки, частина, наприклад постачальники гірничодобувного обладнання, — через військові дії на Донбасі, де перебували їхні постійні клієнти. Проте галузь продовжує займати важливу частку в регіональній економіці та розвиватися.

Переробна промисловість, значною частиною якої в регіоні є саме машинобудування, у І кварталі 2016 року забезпечила 6% зборів до зведеного бюджету, при цьому галузь забезпечила 38% податку на прибуток у регіоні, і це на 8,1 відсоткового пункту більше частки в І кварталі 2015 року.

Наука та освіта

Харків ще з часів Російської імперії був великим науковим центром. Харківський національний університет ім. В. Н. Каразіна було відкрито в 1805 році, він є одним із найстаріших у країні.

На сьогодні харківські виші є важливими платниками податків області. Так, до найбільших платників податків регіону увійшли: ХНУ В. Н. Каразіна, Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут», Харківський національний медичний університет, Національний фармацевтичний університет, Харківський національний економічний університет ім. Семена Кузнеця.

Усього ці виші забезпечили 2015 року 111,5 млн грн зборів до зведеного бюджету, що на 19% більше, ніж 2014 року.

Харчова промисловість

Харчопром Харківської області має декілька відмінних ознак. По-перше, завдяки одному з найбільших платників у країні «Філіп Морріс Україна» і багатьом великим виробникам алкогольних напоїв регіон забезпечує значні акцизні платежі до державної скарбниці. По-друге, тривалий час підприємства харчової промисловості активно торгували продукцією в РФ. У зв'язку з переорієнтуванням на внутрішній ринок багато з них лише в останні роки стали широко відомі в центральних і західних регіонах України.

Виробник тютюнових виробів «Філіп Морріс Україна» тільки в І кварталі 2016 року забезпечив 2,9 млн грн надходжень до Зведеного бюджету України, що на 76% більше, ніж за аналогічний період минулого року. За 2015 рік підприємство забезпечило 7613 млн грн зборів.

Також в області працюють такі великі виробники алкогольної продукції, як «Лікеро-горілчаний завод «Прайм», «Харківський завод шампанських вин», «Люботинський завод «Продтовари» та ін.

Крім того, харчопром області славиться виробництвом кондитерських виробів. Саме тут перебувають великі виробники печива та десертів «Виробничо-торгова компанія «Лукас», «Кондитерська фабрика «Харків'янка», «Харківська бісквітна фабрика».

Також саме в Харківській області працює відома своєю продукцією всій Україні чайна фабрика «Ахмад ті».

Фінанси

Останніми роками український банківський сектор переживає великий шторм. Не обминув він і Харківщину — низка регіональних банків припинила роботу. Проте в національній банківській сфері продовжують успішно працювати фінустанови з харківською пропискою. Найбільші з них — ПАТ «Укрсиббанк» і ПАТ «Мегабанк». Обидва банки показують вражаючу динаміку. Так, ПАТ «Мегабанк» у 2015 році забезпечив 82,7 млн грн надходжень до зведеного бюджету, що на 168% більше за результат 2014 року, а ПАТ «Укрсиббанк» забезпечив у 2015 році бюджету 165,9 млн грн — на 130% більше, ніж у 2014 році.

Торгівля

У великому промисловому центрі, яким є Харківська область, розвинена оптова торгівля, що забезпечує збут продукції місцевих заводів, постачання на регіональні ринки сировини і комплектуючих, добрив, нафтопродуктів тощо. Питома вага оптової торгівлі (за торгівлі автотранспортом, торгівля якими обліковується сукупно роздрібна та оптова) серед надходжень до зведеного бюджету за підсумками І кварталу поточного року становить 8,3% від усіх зборів порівняно з часткою 6,5% у І кварталі 2015 року.

Серед роздрібних торговців, які працюють в області, одним з найпримітніших є «Книжковий клуб «Клуб сімейного дозвілля», відомий усій країні.

Особливу роль у торговельній галузі регіону відіграє концерн «АВЕК і Ко». Концерн забезпечує роботу та керує ТЦ «Барабашово» — найбільшим ринком в Україні, де щодня відбувається оптова та роздрібна торгівля одягом, взуттям, автозапчастинами, господарчими товарами, побутовою технікою тощо. За підсумками 2015 року концерн «АВЕК» забезпечив надходження 120,5  млн грн до Зведеного бюджету України, перевищивши на 17% показник 2014 року.

 

Микола РИБАКОВ,
начальник Головного управління ДФС у Харківській області

Хто годує країну
Харківщина належить до регіонів-донорів бюджету України. Тут зосереджено значну частину економічного потенціалу країни. У регіоні працюють підприємства майже всіх галузей економіки — машинобудування, приладобудування, паливно-енергетичного комплексу, розвинені — сільське господарство, видобувна галузь, малий бізнес.
У Харківській області зареєстровано близько 241 тис. суб’єктів господарювання — 163 тис. фізичних осіб-підприємців та 77,6 тис. юридичних осіб.
Обсяги надходжень податків і зборів мають стійку позитивну динаміку. Протягом січня — квітня 2016 року до бюджетів усіх рівнів надійшло близько 11,0 млрд грн податків та зборів. Це на 6,3 млрд грн більше, ніж за відповідний період минулого року. Темп зростання збору платежів становить 237,5%. Зокрема, до Державного бюджету України надійшло 8,4 млрд грн, решта — 2,5 млрд грн — до бюджетів місцевих громад.
Від інших регіонів Харківську область відрізняє серед іншого наявність добувної промисловості. У регіоні є великі за українськими мірками, родовища корисних копалин. За справлянням податків без урахування рентної плати Харківську область можна було б порівняти з Одеською. Але ж тільки в травні цього року у нас план збору рентної плати — 1,5 млрд грн. І щомісяця план збору рентної плати ми перевиконуємо.
Головним завданням для ДФС є стабільне наповнення бюджету. Позитивні результати досягаються як шляхом упровадження різноманітних сервісів для сумлінних платників податків, так і завдяки проведенню заходів, спрямованих на протидію тим, хто використовує у своїй діяльності протизаконні методи. Це насамперед припинення діяльності «конвертаційних центрів», «податкових ям» та ліквідація ризикових схем ухилення від оподаткування.
Також наше завдання — зробити комфортними умови ведення будь-якого бізнесу: і малого, і середнього, і великого. Над цим ми зараз і працюємо. Такі завдання поставлено мені як керівникові від дня приїзду до Харкова 13 лютого 2016 року.
Ще один важливий напрям — робота, спрямована на легалізацію трудових відносин. Особливо це важливо в умовах децентралізації, адже податок на доходи фізичних осіб є головним джерелом наповнення бюджетів місцевих громад.

Замовте доставку онлайн, заповнивши форму, або за телефоном (044) 223-24-06