Статті

Локомотивами економіки Львівщини стають новостворені підприємства

08.07.2016 / 19:35
Локомотивами економіки Львівщини стають новостворені підприємства

В області активно розвиваються нове машинобудування, харчова промисловість і туризм.

Розташована на заході України Львівська область за багатьма параметрами є лідируючою в регіоні. Регіон у цілому зазнав найсильніших економічних трансформацій з часу здобуття Україною незалежності. А економічна структура, що зараз тут формується, можливо, стане зразковою для більшої частини країни.

Населення

За даними Державної служби статистики України, на 1 березня 2016 року у Львівській області мешкають 2,5 млн осіб, що становить 5,9% населення України без урахування тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим, Севастополя та зони проведення антитерористичної операції. Більше половини мешканців регіону, а саме 1,5 млн осіб, проживають у містах, з них 758 тис. — в обласному центрі. За останні 25 років населення області, як і в цілому по країні, зменшилося.

Наявний дохід населення, згідно з даними Держстату, у Львівській області нижчий за середньоукраїнський. У 2105 році на одного мешканця регіону припадало 28 795,7 грн, що на 7% нижче за середньоукраїнський показник. За цим показником Львівщина посідає 8 місце серед регіонів країни.

Однак офіційна статистика не може коректно врахувати доходи, зароблені за кордоном. Так, за оцінкою експертів, близько 20% працездатного населення області працює за межами країни, в основному в Польщі. І їхні заробітки, очевидно, значно перевищують офіційно враховані показники та суттєво впливають на місцеву економіку.

Рівень заробітних плат на Львівщині також нижчий за середньоукраїнський — 4247 грн, тобто 86,3% від середнього показника по країні. Однак приріст за останній рік становив 29,9%, проти середньоукраїнських 27,4%. Це зумовлюється певними чинниками — конкуренцією за робочі руки з урахуванням попиту на зовнішніх ринках праці та появою в регіоні помітної кількості нових підприємств з іноземним капіталом.

Також область характеризується непоганим показником заборгованості із зарплат. На економічно активних підприємствах заборгованість на 1 квітня 2016 року становила лише 26266 тис. грн, що на 58,9% краще, ніж на 1 січня. За заборгованістю на підприємствах, що працюють, в Україні ситуація краща лише в Одеській та Житомирській областях. Крім того, неформальна зайнятість в області нижча за середньоукраїнську — 21,5% проти 26,2%.

А ще тут непогані показники з безробіття. За методологією Міжнародної організації праці, на Львівщині — 8,3% безробітних працездатного віку, тоді як по Україні цей показник становить 9,5%. Кращі справи тільки в Дніпропетровській, Одеській, Київській, Харківській областях та в Києві. На думку експертів, це пов'язано з тим, що в регіоні традиційно був дефіцит робочих місць і місцеві мешканці набагато мобільніші й активніші в пошуку роботи, ніж основна маса населення України.

ЕкономікаДіаграма

Ще за радянських часів Львів був одним із великих центрів приладобудування СРСР. За оцінками експертів, він входив до двадцятки найбільш промислово розвинених міст СРСР. Також в області активно створювалися великі підприємства обробної промисловості, оскільки регіон історично мав високий профіцит трудових ресурсів. За часів становлення незалежності України для тутешніх гігантів індустрії настали важкі часи. Пов’язані складними виробничими ланцюжками з масою підприємств у всіх кінцях неіснуючої держави, вони стали згортатися, оскільки створювались і працювали для неіснуючої вже економіки. Однак після приватизації невелика частина підприємств усе-таки змогла вбудуватися в сучасну економіку. Після краху соціалістичної економіки населення регіону активізувалося на зовнішніх ринках праці, а регіональна економіка зазнала глибинної трансформації. В області розпочали роботу багато підприємств з іноземним капіталом, орієнтовані на експорт продукції. Лише в останні роки їх з'явилося декілька десятків. Йдеться переважно про машинобудівну та деревообробну галузі. Крім того, місцевий бізнес став привносити в економіку регіону напрацювання із сусідніх країн. Також активно розвивається туризм, а Львів став одним із найпопулярніших туристичних міст в Україні.

Гірничодобувна промисловість

Видобуток природних копалин у Львівській області має багату історію. Тутешні ­родовища вугілля, газу та нафти розробляються багато десятиліть, а нафтові родовища Борислава стали відомі ще в ХІХ столітті.

На сьогодні попри те, що вугільна галузь Львівщини зазнає кризи, а пік видобутку нафти давно пройдено, галузь продовжує відігравати суттєву роль в економіці регіону.

Так, за підсумками І кварталу цього року, добувна промисловість дала зведеному бюджету 538,4 млн грн, що становило 10,2% від усіх податків і зборів в області. Порівняно з аналогічним періодом минулого року питома вага цієї галузі в зборах зросла на 7,4 відсоткового пункта.

Енергетика

Велика частина Львівської області разом з прилеглими регіонами лежить у так званому Бурштинському енергоострові. Цей сегмент енергосистеми України набагато сильніше інтегрований в енергосистему Європейського Союзу, ніж в об’єднану енергосистему нашої країни. Енергоострів було створено для забезпечення експорту української електроенергії за кордон. Одним з основних елементів енергоострова є розташована у Львівській області Бурштинська ТЕС компанії «ДТЕК Західенерго».

У різні роки вигода від експорту електроенергії сильно коливалася. У певні періоди внутрішньоєвропейська оптова ціна на електроенергію була нижчою, ніж українська. Проте енергоострів продовжує працювати, і технічна можливість для експорту електроенергії зберігається.

Харчова промисловість

Харчопром Львівщини не тільки є значущою галуззю в регіоні, а й своєрідною рекламою області та її культурних особливостей по всій Україні. Серед найбільших платників податків — такі відомі в усій країні своєю продукцією підприємства, як «Світоч», «Гетьман», «Перша приватна броварня», «Галка» та інші.

Багато підприємств регіону стали об’єктами для міжнародних інвестицій. Найвідомішим прикладом є «Світоч», контрольним пакетом акцій якого з 1998 року володіє міжнародна корпорація Nestle. Підприємство у 2015 році перерахувало до зведеного бюджету 80,3 млн грн податків і зборів, перевищивши в 4,5 раза результат 2014 року. І це при тому, що завод практично повністю працює на внутрішній ринок України.

Машинобудування

Ця галузь у регіоні зазнає великої трансформації. Значна частина відомих з радянських часів машинобудівних підприємств, як, наприклад, Львівський автобусний завод, Дрогобицький долотний завод або Дрогобицький завод підйомних кранів, зараз простоює або працює дуже мало. Украй незначна частина зуміла пристосуватися до нових умов, серед них — найбільш значущий завод «Електрон», раніше відомий як виробник телевізорів, що наразі освоїв випуск сучасних трамваїв.

При цьому на Львівщині в останні десятиліття відкрито цілу низку нових машинобудівних підприємств з іноземними інвестиціями. В основному це виробництво автокомпонентів, такі як «Леоні» та «Фуджікура». На цей час вони не можуть похвалитися сотнями мільйонів податкових платежів, однак забезпечують досить високу заробітну плату й позитивно впливають на ринок кваліфікованої праці.

Також, зазначаючи про машинобудування, не можна оминути увагою підприємства ВПК. Бойові дії на Донбасі стали поштовхом для розвитку Львівського бронетанкового заводу.

Фінанси

На початку становлення банківської системи України на Львівщині, як і в усій країні, з’являлися регіональні банки. Завдяки орієнтованості регіону на Європу та найближчу сусідку — Польщу згодом тутешні банки опинились у власності західноєвропейських фінустанов.

На сьогодні серед регіональних банків «Кредобанк» та «Ідея Банк» мають польських інвесторів, банк «Львів» контролюють ісландські власники, а «VS банк» був раніше придбаний австрійським Volksbank, який пізніше був куплений російським «Сбербанком».

Незважаючи на затяжну та важку банківську кризу в країні, сукупно ці банки у 2015 році забезпечили понад 113 млн грн надходжень до зведеного бюджету, що лише на 25% менше, ніж у 2014 році, а за перший квартал цього року вони принесли зведеному бюджету вже 70,5 млн грн, що на 76% краще за результат аналогічного періоду минулого року.

Будівництво

За підсумками 2015 року Львів показав один із кращих результатів в Україні за цінами на нерухомість. У той час, коли через кризу ціни падали практично скрізь, тут вони зберігалися. За підсумками І кварталу 2015 року галузь дала 3,2% від загального обсягу надходжень до зведеного бюджету.

За оцінкою директора Львівського інституту економіки і менеджменту Національного університету «Львівська політехніка» професора Олега Кузьміна, будівництво в першу чергу стимулюють дві категорії споживачів — мешканці області, які працюють за кордоном, і внутрішні переселенці з Криму та зони АТО, які зупинили свій вибір на Львівщині, оскільки їх привабила висока якість життя в регіоні.

Інформаційні технології

Львів є одним з основних центрів розвитку ІТ в Україні. Зокрема, тут працює одна з найбільших українських компаній галузі — «Софтсерв». Львівський національний університет і «Львівська політехніка» є місцевими постачальниками працівників. Крім цього, велика кількість програмістів переселяються до Львова з інших міст України: їх приваблюють тутешня краса, спосіб життя та близькість до Європи.

Наразі загалом ІТ-галузь розвивається бурхливо і ще погано структуровано. Економічні результати галузі також погано оцінюються через наявність великої кількості працівників, які працюють поза фіскальним полем. Однак львівська обласна влада очікує, що регіональні ІТ-компанії в середньостроковій перспективі стануть помітними гравцями на світовому ринку.

Туризм

У регіоні успішно працюють і розвиваються курорти в Трускавці, Моршині, Східниці. А завдяки багатій історичній та культурній спадщині та цілеспрямованій роботі міської влади Львів став одним з найпопулярніших туристичних об’єктів у країні. Загалом у цій галузі працює величезна кількість дрібних і середніх підприємців, хоча є і великі підприємства, такі як «Моршинкурорт».

За оцінкою експертів, туристичний потенціал Львівщини ще далеко не вичерпано. Досі практично не освоєно Турківський район, багато турбаз і санаторіїв, побудованих за радянської влади, залишилися покинутими. Також туристи масово не відвідують інші цікаві з історичного та архітектурного погляду міста та об’єкти. Нерозвиненість інфраструктури стримує розвиток галузі.

 

Ігор КОНДРО,
начальник Головного управління ДФС у Львівській області

Найкращий результат роботи, коли податки сплачують усі
За економічним потенціалом Львівщина не є лідером серед регіонів країни, тому наше завдання полягає в залученні до добровільного та свідомого виконання норм податкового законодавства усіх суб’єктів господарювання, усіх громадян.
У нас є сподівання, що Львівщина може бути не лише політичним авангардом країни, а й зразком чесної сплати податків. Надходження до Державного бюджету України за чотири місяці цього року в області збільшилися майже вдвічі порівняно з аналогічним періодом минулого року. Місцевий бюджет поповнився на 2,2 млрд грн – зростання становило 55%. За чотири місяці платникам податку відшкодовано 320 млн грн ПДВ. Це завдяки введенню системи електронного адміністрування податку на додану вартість та збільшенню надходження цього податку порівняно з минулим роком на 62%.
Пріоритети У ДФС з часом змінилися. Зараз це адміністрування податків, надання сервісних послуг, обслуговування платників податків. Однак ДФС – контролюючий орган, і контроль за своєчасністю та повнотою нарахування платежів до бюджету залишається однією з основних функцій.
Доперевірочна аналітична робота, використання баз даних забезпечують можливість звузити коло платників для здійснення контролю. До нього в жодному разі не можуть потрапляти сумлінні платники податків. Зосереджується увага лише на платниках з підвищеним ризиком – це дало можливість зменшити за останні роки кількість перевірок у десять разів, одночасно значно збільшено їхню результативність.
Змінився підхід до формування взаємовідносин і з платниками податків. Наразі ми налаштовані на налагодження ефективної співпраці між фіскальними органами та підприємцями області. Зокрема, при Головному управлінні ДФС в області створено Громадську раду, у складі якої є понад сто представників громадських організацій. Активно проходять її засідання, де обговорюють реальні питання, що потребують термінового вирішення. Ми чуємо проблеми, що турбують людей, і працюємо заради людей і для людей.
На мою думку, найголовнішим у нашій роботі є те, щоб податки сплачували всі. Самостійно контролюючий орган з цим питанням не зможе впоратися незважаючи ні на чисельність, ні на наявний інструментарій. Тому надважливим завданням є підвищення культури сплати податків, повага суспільства до сумлінного платника податків.
Громадяни мають відчути, що податки в повному обсязі сплачують усі без винятку. Ще одне – кошти, сплачені у вигляді податків, використовуються прозоро та на благо суспільства. Український громадянин має усвідомлювати та сприймати сплату податку як свою участь у житті держави. І тоді буде все добре і в нашому домі, і в українській державі. Намагаймося зробити це, а починати треба із самого себе.

Замовте доставку онлайн, заповнивши форму, або за телефоном (044) 223-24-06